Rekuperacinė sistema (rekuperacija) ir jos svarba šiuolaikiniuose namuose

Tikriausiai daugeliui nėra naujiena, jog šiais laikais statant ir įrenginėjant naujus ar renovuojant esamus pastatus, didelis dėmesys yra teikiamas komfortui. Norint turėti kuo komfortiškesnes ir malonesnes sąlygas namuose, vienas svarbiausių aspektų į kurį verta atsižvelgti yra tinkamas patalpų vėdinimas. Dėl šios priežasties, ypač naujos statybos namuose neapsieinama be rekuperacinės sistemos, kuri suteikia galimybę užtikrinti tinkamą oro cirkuliaciją patalpose. Įdomu sužinoti daugiau apie rekuperacinės sistemos privalumus ir jos svarbą naujos statybos namuose? Skaitykite toliau – šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindinius aspektus, kuriuos verta žinoti planuojantiems ar svarstantiems įsirengti vėdinimo sistemą savo namuose. 

Kas yra rekuperacinė sistema?

Jeigu planuojate savo namuose įsirengti rekuperacinę sistemą, tikriausiai Jums kyla ne mažai klausimų šia tema. Todėl pradėkime nuo pagrindinio aspekto – trumpai apžvelkime, ką svarbu žinoti apie rekuperaciją. 

Patį rekuperacijos procesą galima būtų paaiškinti kaip oro srautų mainus. Tai reiškia, jog ši sistema mechaniniu būdu keičia vidaus orą, šviežiu ir gaiviu lauko oru. Įdomu kaip veikia šis procesas? Rekuperatorius veikia taip, jog lauke esantis oras į vidų patenką per ortakius. Tam, jog šaltuoju metų laiku šaltas oras nepatektų į vidų – jis pereina per šilumokaitį. Verta žinoti tai, jog šiuo atveju šaltas oras yra sušildomas panaudojant šilto oro energiją, kuri šalinama iš patalpos. Tokiu atveju iš lauko patenkančio oro šildymui nenaudojama papildoma elektros energija. 

O kaip sistema veikia šiltuoju metų laiku? Vasaros metu iš patalpos pašalinamas oras leidžia atvėsinti iš lauko patenkantį šiltą orą. Taip sumažinami kaštai, reikalingi patalpų šildymui ar vėsinimui. Ši sistema veikia nepertraukiamai – ištisus metus. Todėl tai yra kur kas efektyvesnis patalpų vėdinimo sprendimas nei, pavyzdžiui, vėdinti patalpas praveriant langus.

Rekuperacinė sistema – kodėl ji svarbi šiuolaikiniuose namuose?

Daugelis vis dar kelia klausimą, kodėl rekuperacinės sistemos įrengimui teikiama tiek daug svarbos? Visų pirma, anksčiau naujai statomiems namams nebuvo keliami aukšti reikalavimai, susiję su energijos taupymu. Senesnės statybos pastatai nėra tokie sandarūs – nors oro cirkuliacija šiuo atveju yra geresnė, šilumos nuostoliai yra didesni.

Tuo tarpu naujos statybos pastatams keliami aukšto energinio naudingumo standartai. Kitaip tariant, siekiamas maksimalus šilumos išsaugojimas. Naujai statomiems namams šiais laikais yra taikomi A++ klasės reikalavimai. Tam, kad namas atitiktų šią energinio naudingumo klasę – jis turi būti kiek įmanoma sandarus. 

Koks yra pagrindinis tokių taikomų reikalavimų naujos statybos namams tikslas? Iki minimumo sumažinti šilumos nuostolius ir tokiu būdu labiau saugoti energijos išteklius. Taip ne tik mažinamos energijos sąnaudos, kas leidžia sutaupyti, bet daromas mažesnis poveikis aplinkai.

Vis dėlto, sandaresni namai turi vieną iš pagrindinių trūkumų – prastesnė oro cirkuliacija. Dėl šios priežasties yra reikalingi papildomi sprendimai, kurie užtikrintų tinkamą mikroklimatą tiek namuose, tiek komercinės paskirties patalpose. Tad rekuperacija yra neišvengiama šių laikų namuose.

Ar rekuperacinė sistema tinka tik naujai statomiems namams?

Rekuperacija nėra skirta vien tik naujai statomiems namams – ji taip pat gali būti sėkmingai įrengta ir senesnės statybos pastatuose, tai įprastai atliekama kartu su renovacijos darbais. 

Žinoma, naujai statomuose pastatuose rekuperacijos įrengimas dažnu atveju yra šiek tiek lengvesnis, nes galima iš anksto paruošti projektą, tinkamiausią konkrečiu atveju. Vis dėlto, modernios technologijos leidžia rekuperatorių pritaikyti ir senesnės statybos pastatuose. Renovacijos metu galima rasti sprendimų kaip efektyviai įdiegti šią sistemą, pavyzdžiui, naudojant kompaktiškesnius ortakius ar decentralizuotas rekuperacines sistemas – jos yra beveik nepastebimos ir puikiai tinka mažesnėse erdvėse. 

Nepriklausomai nuo to, ar namas yra naujas, ar senesnės statybos – rekuperacija gali būti vertingas sprendimas, leidžiantis užtikrinti komfortiškesnį mikroklimatą. Svarbiausia tinkamai įvertinti pastato ypatybes ir pasirinkti konkrečiu atveju tinkamiausią vėdinimo sistemos tipą. 

Rekuperacinės sistemos privalumai – kokie jie?

Efektyvus patalpų vėdinimas yra reikalingas ne tik gyvenamosiose patalpose, individualiuose namuose ar butuose, bet ir pramoniniuose bei komercinės paskirties patalpose. Tinkamai pasirinkta, suprojektuota ir įrengta vėdinimo sistema turi ne vieną privalumą. Įdomu sužinoti daugiau? Žemiau apžvelgiame pagrindinius rekuperacinės sistemos privalumus, į kuriuos rekomenduojama atsižvelgti.

Energijos taupymas

Vienas iš didžiausių rekuperacinės sistemų privalumų yra energijos taupymas. Ši sistema suteikia galimybę užtikrinti aukštus energinio naudingumo rodiklius, nes leidžia grąžinti net iki 95 proc. šilumos, tokiu būdu mažinant sąnaudas, skirtas šildymui. Su rekuperacine sistema, papildomas patalpų šildymo ir vėsinimo poreikis mažėja, todėl ir energijos sąnaudos tampa mažesnės.

Geresnė oro kokybė

Tinkamai pasirinktas rekuperatorius efektyviai tiekia gryną orą į patalpas, tuo pačiu pašalinant užsistovėjusį orą. Taigi, rekuperacija užtikrina nepertraukiamą oro cirkuliaciją, o tai ypač svarbu sandariuose, moderniai apšiltintuose pastatuose, kur natūralus oro srautas yra ribotas.

Drėgmės reguliavimas

Rekuperacinė sistema ne tik efektyviai vėdina patalpas, bet ir reguliuoja drėgmę. Tokiu būdu mažinamas diskomfortas, kurį gali sukelti per sausas ar per drėgnas oras. Palaikomas tinkamas drėgmės lygis patalpose, užkertamas kelias drėgmės kaupimuisi ir sumažinama pelėsio atsiradimo rizika, kas turi neigiamos įtakos tiek pačiam pastatui, tiek žmogaus sveikatai. 

Švaresnis oras patalpoje

Dėka rekuperacinėje sistemoje esančių filtrų, į namus iš lauko nepatenka dulkės, alergenai, tokie kaip žiedadulkės, bei kietosios dalelės, neužsistovi nemalonūs kvapai. Tai ypač svarbu turintiems alergijų ar kenčiantiems nuo lėtinių kvėpavimo takų ligų. Tad jeigu norima išlaikyti komfortišką mikroklimatą namuose, tinkamai pasirinkta ir sumontuota rekuperacinė sistema gali tai užtikrinti. 

 

Taigi, rekuperacija pasižymi daugeliu privalumų – nuo geresnės oro kokybės užtikrinimo patalpose, iki energijos taupymo. Investuodami į Jūsų atveju labiausiai tinkamą rekuperacinę sistemą, galėsite būti tikri, jog Jūsų namuose bus užtikrinamas tinkamas mikroklimatas ištisus metus – tiek šaltuoju, tiek šiltuoju metų laiku. 

Rekuperacinės sistemos įrengimo procesas – ką verta žinoti?

Prieš pradedant rekuperacinės sistemos įrengimo procesą, verta apsvarstyti kelis esminius aspektus. Visų pirma, būtina pasirinkti tinkamą įrenginio galingumą, kuris būtų pritaikytas patalpų dydžiui ir gyventojų skaičiui. Didesnėms patalpoms įprastai reikia didesniu galingumu pasižyminčio rekuperatoriaus, kitu atveju vėdinimo sistema nebus efektyvi. Taip pat verta  atsižvelgti į sistemos efektyvumo rodiklius, kad būtų galima žinoti, kiek energijos bus sutaupoma naudojant pasirinktą įrenginį.

Trumpai tariant, rekuperacinės sistemos įrengimas susideda iš poreikių išsigryninimo, atsižvelgiama į pastato tipą, dydį ir būklę. Tuomet rengiamas projektas, ruošiama reikiama dokumentacija, vyksta įrangos pasiruošimo bei montavimo darbai, sistemos derinimas, patikrinimas ir galutinis paleidimas. Kiekvienas iš šių etapų yra svarbus, norint užtikrinti, kad rekuperacinė sistema veiktų efektyviai, sklandžiai bei patikimai. 

Vėdinimo sistemų projektavimo bei montavimo darbus rekomenduojama patikėti tik šios srities specialistams, nes šis procesas reikalauja specifinių žinių bei įgūdžių. Pagrindiniai duomenys, kurie yra reikalingi specialistui – patalpų paskirtis, žmonių skaičius, pastato plotas bei tūris, pastato būklė, sandarumas, pastato konstrukcija bei kiti apsektai. Tik įvertinus ir atsižvelgus į visus reikiamus kriterijus bus paruošiamas projektas ir parenkama Jūsų atveju tinkamiausia vėdinimo sistema.

Kaip prižiūrėti rekuperacinę sistemą?

Kaip ir kitus įrenginius, rekuperacinę sistemą taip pat reikia prižiūrėti. Vienas svarbiausių aspektų – reguliarus oro filtrų keitimas. Kodėl juo reikia keisti? Filtrus neretai užkemša kietosios daleles, dulkės, žiedadulkės. Taip pat kartą per metu reikėtų atlikti kondensato sistemos bei šilumokaičio plovimo darbus, įrenginio vidaus paviršių valymą, kur kaupiasi nešvarumai. Daugiau informacijos, apie tai, kaip tinkamai prižiūrėti turimą reukuperacinę sistemą Jums suteiks šios srities specialistas. 

Norint, jog vėdinimo sistema veiktų nepriekaištingai, verta atkreipti dėmesį į įrenginio veikimą, reguliariai jį patikrinti. Jeigu pastebimas bent menkiausias gedimas, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į meistrą – tokiu būdu išvengsite rimtų gedimų ir didelių išlaidų, reikalingų remonto darbams atlikti. 

Kokia yra rekuperacinės sistemos įrengimo kaina?

Rekupercinė sistema yra ilgalaikė investicija į tinkamą mikroklimato užtikrinimą namuose, todėl šioje vietoje taupyti nerekomenduojama. Netinkamai pasirinktas rekuperatorius nebus pakankamai efektyvus ir neatitiks individualių poreikių. Reikėtų skirti pakankamai laiko ir pasirinkti Jūsų atveju labiausiai tinkamą įrenginį. 

Vėdinimo sistemos įrengimo kaina kiekvienu atveju yra skirtinga, priklausomai nuo pastato paskirties ir būklės, rekuperatoriaus tipo, projektavimo bei montavimo darbų sudėtingumo, reikiamos įrangos bei medžiagų, pageidaujamų papildomų funkcijų bei kitų veiksnių. Todėl tikslesnę rekuperacinės sistemos įrengimo kainą Jums pasakys tik šios srities specialistas, atsižvelgdamas į Jūsų poreikius ir individualią situaciją. 

Trūksta informacijos ar norite pasikonsultuoti? Ilgametę patirtį vėdinimo sistemų projektavime bei montavime turinti ,,Plumbera“ komanda yra pasiruošus Jums padėti! Suteiksime profesionalią konsultaciją ir atsakysime į Jus dominančius klausimus. 

Paslaugas teikiame ne tik Vilniuje, bet ir Vilniaus apskrityje. Susisiekti galite telefonu: +370 639 66 995, el. paštu: info@plumbera.lt arba užpildykite užklausos formą.